Blackface & Greyface Classes 2019


   GREYFACE CLASSES RESULTS 2019

 

Class 1:  GROUP OF GREYFACE DARTMOOR SHEEP - 1 ram, 1 ewe, 1 ewe lamb to be drawn from Classes 2-7.

1st           Mr C. Tuckett, Newton Abbot

2nd         Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh                                                                                              

3rd          Ms J. K. Harvey, Blackawton

4th        Miss K. Hand, Plymouth

 

Class 2:  ONE GREYFACE DARTMOOR BREEDING EWE four teeth and upwards

1st        Miss K. Hand, Plymouth                                                                                 

2nd         Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh                                                                                                     

3rd          Miss K. Hand, Plymouth

4th          Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh                                                                                             

 

Class 3:  ONE GREYFACE DARTMOOR EWE two teeth

1st        Miss K. Hand, Plymouth

2nd         Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh                                                                                             

3rd          Miss K. Hand, Plymouth

4th          Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh                                                                                             

 

Class 4:  ONE GREYFACE DARTMOOR EWE LAMB

1st           C. Mortimore, Chagford

2nd         Miss K. Hand, Plymouth

3rd          Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh

4th        Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh

 

Class 5:  ONE GREYFACE DARTMOOR OLD RAM

1st        Mr C. Tuckett, Newton Abbot

2nd         Miss K. Hand, Plymouth

3rd          Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh

4th        Mr C. Tuckett, Newton Abbot

 

Class 6:  ONE GREYFACE DARTMOOR RAM shearling

1st        Miss K. Hand, Plymouth

2nd         C. Mortimore, Chagford

3rd        Mr C. Tuckett, Newton Abbot

4th        Mr C. Tuckett, Newton Abbot

 

Class 7:  ONE GREYFACE DARTMOOR RAM LAMB BORN IN THE CURRENT YEAR

1st           Miss K. Hand, Plymouth

2nd         Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh

3rd          Miss K. Hand, Plymouth

4th          Mr D. J. & Mrs A. Martin, Chudleigh

 

C MORTIMORE CHALLENGE CUP donated by Mr C Mortimore for the Exhibitor gaining the              most points in Classes 1-7

 Miss K. Hand, Plymouth

 

CHAMPION GREYFACE DARTMOOR CUP donated by D J and A Martin

 Miss K. Hand, Plymouth, Ram Lamb

 

CHAMPION ROSETTE for the Best Greyface Dartmoor Sheep

 Miss K. Hand, Plymouth, Ram Lamb

 

RESERVE CHAMPION ROSETTE for the Runner-Up

 Miss K. Hand, Plymouth, Two Tooth Ewe

 

SPECIAL PRIZE OF £10 AND ROSETTE donated by the Greyface Dartmoor Sheep Breeders’ and Flock Book Association for the Best Greyface Dartmoor Male, shown and owned by an Association Member.

 Miss K. Hand, Plymouth, Ram Lamb

 

SPECIAL PRIZE OF £10 AND ROSETTE donated by the Greyface Dartmoor Sheep Breeders’ and Flock Book Association for the Best Greyface Dartmoor Female, shown and owned by an Association Member.

 Miss K. Hand, Plymouth, Two Tooth Ewe

 JUDGE:  ANN WILLCOCKS

 SCOTCH BLACKFACE CLASSES RESULTS 2019

 

Class 15:  GROUP OF SCOTCH BLACKFACED SHEEP - 1 ram, 1 ewe, 1 ewe lamb to be drawn from Classes    16-21.

1st           R. Jordan, Chagford                    

2nd       I. G. Mortimore & Son, Chagford

3rd        A. Mortimore, Chagford

 

Class 16:  ONE SCOTCH BLACKFACED EWE four teeth and upwards

1st           R. Jordan, Chagford

2nd       I. G. Mortimore & Son, Chagford

3rd        A. Mortimore, Chagford

4th        A. Mortimore, Chagford

 

Class 17:  ONE SCOTCH BLACKFACED EWE two teeth

1st        R. Jordan, Chagford

2nd         A. Mortimore, Chagford

3rd          P. G. Abel, Peter Tavy

4th        I. G. Mortimore & Son, Chagford

 

Class 18:  ONE SCOTCH BLACKFACED EWE LAMB 

1st           I. G. Mortimore & Son, Chagford

2nd         R. Jordan, Chagford

3rd        A. Mortimore, Chagford

4th        I. G. Mortimore & Son, Chagford

 

Class 19:  ONE SCOTCH BLACKFACED OLD RAM

1st        R. Jordan, Chagford

2nd       A. Mortimore, Chagford

3rd        I. G. Mortimore & Son, Chagford

4th        A. Mortimore, Chagford

 

Class 20:  ONE SCOTCH BLACKFACED RAM shearling

1st        P. G. Abel, Peter Tavy

2nd       I. G. Mortimore & Son, Chagford      

3rd        I. G. Mortimore & Son, Chagford

4th        J. Coaker, Hexworthy

 

Class 21:  ONE SCOTCH  BLACKFACED RAM LAMB BORN IN THE CURRENT YEAR

1st        R. Jordan, Chagford

2nd       I. G. Mortimore & Son, Chagford

3rd        I. G. Mortimore & Son, Chagford      

4th          A. Mortimore, Chagford

 

CHAMPION ROSETTE and SPECIAL PRIZE OF £10.00 donated by the Blackface Sheep Breeders Association for the Best Scotch Blackface Exhibit

 R. Jordan, Chagford – 2T Ewe

 

RESERVE CHAMPION ROSETTE for the Runner-Up

 R. Jordan, Chagford, - Old ram

 

SPECIAL PRIZE OF £5.00 donated by the Blackface Sheep Breeders Association for the Best Male

 R. Jordan, Chagford, Chagford

 

SPECIAL PRIZE OF £5.00 donated by the Blackface Sheep Breeders Association for the Best Female

 R. Jordan, Chagford, Chagford

 

JUDGE:  STUART CORNELIUS