Dartmoor Classes Results 2018

RING ONE


 Class 1: DARTMOOR STALLION/GELDING – three years and over

1st        Mrs W. Watson, Merribridge Just A Prince, Postbridge

 

Class 2: DARTMOOR MARE – with or without foal, three years and over

1st        Mrs L. Houghton, Langworthy Swiftghost, Bovey Tracey

2nd       Miss E. Coates, Lickfolds Oleander, Kingsbridge

3rd        Mr D. Howarth-Podesta, Huckworthy Jenny Wren, Stover

 

Class 3: DARTMOOR PONY – two year old, colt, filly or gelding

1st        Miss T. Elliot-Reep, Shilstone Rocks Lightening, Widecombe In The Moor

2nd       Mr D. Howarth-Podesta, Merribridge Golden Chat, Stover

 

Class 4: DARTMOOR PONY – one year old, colt, filly or gelding

1st        Miss T. Elliot-Reep, Shilstone Rocks Ebony Prince, Widecombe In The Moor

2nd       Mrs D. Alford, Cawsand For Get Me Not, South Zeal

3rd        Mrs L. Houghton, Barda Swallow Tail, Bovey Tracey

 

SIMMONS PERPETUAL CHALLENGE CUP - Best Dartmoor Pony

Mrs L. Houghton, Langworthy Swiftghost, Bovey Tracey

 

KENT MEMORIAL PERPETUAL CHALLENGE CUP -  Best Dartmoor Pony (opposite Sex)

Miss T. Elliot-Reep, Shilstone Rocks Ebony Prince, Widecombe In The Moor

 

GERALDINE MAY PERPETUAL CHALLENGE CUP - Best Dartmoor pony from class 3 or 4

Miss T. Elliot Reep, Shilstone Rocks Ebony Prince, Widecombe In The Moor

 

 

SHILSTONE ROCKS PERPETUAL CHALLENGE TROPHY -  Best Dartmoor Filly, Bred by the owner

Mrs D. Alford, Cawsand For Get Me Not, South Zeal

 

LADY EDITH BROOKE CHALLENGE CUP - Best Registered Dartmoor Pony owned by a farmer on Dartmoor and who obtains their living from the farm.

Mrs W. Watson, Merribridge Just A Prince, Postbridge

 

MISS M HAMLYN PERPETUAL SILVER SALVER -  Exhibitor with most points in classes 1-4

Miss T. Elliot-Reep, Widecombe In The Moor

 

DARTMOOR PONY SOCIETY ROSETTE - Best Dartmoor Pony, Shown by an Exhibitor who is a member of the Dartmoor Pony Society and produces their Membership Card in the Ring.

Mrs L. Houghton, Langworthy Swift Ghost, Bovey Tracey

 

SPECIAL ROSETTE - For the best Dartmoor Foal in Class 2 sired by a Registered Dartmoor Stallion

Miss E. Coates, Lickfolds Oleander’s Foal,  Kingsbridge

 

CHAMPION ROSETTE - for the Best Dartmoor Pony

Mrs L. Houghton, Langworthy Swiftghost, Bovey Tracey

 

RESERVE CHAMPION -  For the Runner-Up

Miss T. Elliot-Reep, Shilstone Rocks Ebony Prince, Widecombe In The Moor


Results 2017

 

ring two

ring three

fancy dress 

Results 2017

Results 2017

horse-1563686.jpg

Results 2017


competition entry form

pdf

2017 Fair schedule

PDF